Najkrajšie cyklotrasy na svete

Kam vyraziť

Najkrajšie cyklotrasy na svete

Na svete je veľa miest, ktoré sú vhodné na jazdu na bicykly, ale sú aj miesta, ktoré sú na cyklistiku stvorené. Krásna príroda, nekončiaci horizont, kľúkaté kaňony, romantické krajinky, veterné zjazdy alebo jednoducho exotika. Pripravte sa na cestu okolo sveta na bicykly.

Priesmyk Stelvio Pass

Našu cestu okolo sveta začneme v Európe. Krajina futbalu, pizze, špagiet, dobrého vína a krásnych pláží. Toto všetko by stačilo na návštevu Talianksa, ale keď ste vášnivý cyklista, tak určite nemôžte vynechať priesmyk Stelvio Pass(2 757 m n. m.), druhý najvyšší v Álpách. Tento priesmyk je často využívaný etapami cyklistických pretekov Giro d’Italia. Celá trasa z Bormio do Trafoi je dlhá 35 km., časť trasy je vzdialená od Švajčiarskej hranice len 200 m. a čaká vás na nej okolo 75 serpentínových 180º zákrut. Ak ste skúsený cyklista a hľadáte cyklodobrodržstvo, tak v priesmyku Stelvio sa určite nebudete nudiť.

Národný park Death Valley

death-valley

Zo starého kontinentu prejdeme rovno do toho najmladšieho, amerického. Ako ďalší zážitok na celý život vám odporúčame 251 kilometrový úsek v národnom parku Death Valley na ceste z Las Vegas v Nevade do Mammoth Lakes v Kalifornii. Tento národný park je najsuchším, najteplejším a najnižšie položeným miestom Servernej Ameriky. Ak si trochu zájdete, asi 35 km., tak si môžte zajazdiť aj na legendárnom Badwater, 12 kilometrovom vyschnutom soľnom jazere, kde môžte namerať v tieni až 51ºC. Asi netreba pripomínať, že voda je na tomto mieste životne dôležitá. Napriek tomu sa Death Valley oplatí. Už len kvôli tých farebným skalným útvarom a geometricky rovnej ceste, ktorá sa vám stráca na horizonte.

Big Sur

big-sur-most

A ešte raz Kalifornia. 129 kilometrové pobrežie severného Pacifiku zo San Carpoforo Creek do Carmel River State Beach je možno turisticky to najkrajšie pobrežie na svete a zo sedadla vášho bicykla to bude určite ešte krajší zážitok. Aj keď sa dá táto trasa prešlapať za pár hodín, bolo by na škodu, keby ste sa nezastavili pri McWay Falls, 24 metrový vodopád valiaci sa do oceánu alebo na pláži Garrapata State Park, kde by ste mohli zazrieť aj veľrybu. Aj bez týchto zastávok by ste však do pedálov nemali šliapať naplno, pretože po celú dobu budete mať bezkonkurenčný výhľad na Tichý oceán.

Údolie Douro

douro-valley

Návrat do Európy a návrat k dobrému vínu. Portugalsko sa nachádza v západnej časti Pyrenejského polostrova. Okrem vína, futbalu a pamiatok uznaných ako svetové kultúrne dedičstvo UNESCO sa tu nachádza pre cyklistov známa 28 kilometrová cesta N-222 z Peso da Régua do Pinhão bola v motoristických kruhoch zaradená medzi najlepšie cesty sveta práve pre jej scenériu. Cesta zo svojimi 93 zákrutami a nádhernými výhľadmi sa ťahá popri rieke Rio Douro v dokonelej harmónii. Ak sa však chcete po ceste zastaviť v niektorej z mnohých miestnych viníc, odporúčame si radšej zabezpečiť aj spanie, aby ste s čistou hlavou mohli ráno došlapať až do cieľa.

Tiesňava Cheddar Gorge

cheddar-gorge

Dosť bolo slnka, vydáme sa na sever. Ak máte radi syr Cheddar, bolo by na škodu sa nepozrieť do kolísky jeho výroby, do Anglicka. Ak popri syre radi bicyklujete, máme pre vás balíček 2 v 1. Cheddar Gorge síce nie je syr, ale je to vápencová tiesňava s krásne kľukatou cestou. Trasa sa tiahne jemným stúpaním z dediny Cheddar až po 16% stúpanie, ktoré dá zabrať aj skúseným cyklistom. Impozantné zelené vápencové steny tiesňavy skrývajú taktiež okolo 350 lezeckých ciest a niekoľko jaskýň historického významu.

Hana Highway

hana-highway

Posledná cesta na bicykly nás zavedie netradične do stredu severného Pacifiku. Nie, nemáme na mysli vodný bicykel, ide samozrejme o ostrovy Hawaii. Z mesta Kahului do dediny Hana vedie 104 kilometrový úsek cesty Hana Highway, ktorá sa vám bude určite páčiť. Trasa prechádza cez 59 mostov, z ktorých až 46 je postavených iba pre jeden jazdný pruh. Po ceste cez tropicý prales môžte obdivovať množstvo vodopádov a iných zaujímavostí. Trasa občas zachádza po poľných cestách, pretože sú tu časté zosuvy pôdy. Doborodružstvu zdar.

Najnovšie komentáre

    Náš servis