Ako sa brániť krádeži bicykla?

Určite každý z vás pozná niekoho, komu ukradli bicyel. Najmä majitelia drahších kúskov si svoj bicykel berú kvoli bezpečnosti priamo do bytu. Z poslednej zverejnenej štatistiky sa môžme dozvedieť, že na Slovensku bolo v roku 2014 nahlásených 559 krádeží bicyklov. Tento počet samozrejme neodzrkadľuje počet skutočne ukradnutých bicyklov, pretože niektoré krádeže neboli ani nahlásené.
Štatistika krádeže bicyklov za rok 2014
Asi nikoho neprekvapí, že najhoršie z tejto štatistiky vychádza Bratislavský kraj z počtom nahlásených krádeží bicykla 208. Iba v 34 prípadoch sa polícii podarilo skutok objasniť a vrátiť bicykel pôvodnému majiteľovi. Na druhom mieste sa v roku 2014 umiestnil Košický kraj s počtom nahlásených krádeží bicykla 109, ale s lepšou úspešnosťou objasnenia skutkov, a to v 25 prípadoch. Žilinský kraj sa umiestnil na tretej pozícii s počtom nahlásených krádeží bicykla 56 a iba s 13 prípadmi objasnenia. Na piatom mieste skončil Trnavský kraj v počte 47 nahlásených krádeží bicykla a s objasnenosťou rovnakou ako v Bratislavskom kraji, čiže v 34 prípadoch. Trenčiansky a Nitriansky kraj mali v tejto štatistike rovnaký počet nahlásených krádeží bicykla 34, len ten prvý spomenutý mal 28 prípadov objasnenia oproti 24. Nasledoval Banskobystrický kraj s počom 34 nahlásených krádeží bicykla a 18 objasnení. Najbezpečnejším krajom Slovenska z pohľadu krádeže bicykla sa stal Prešovský kraj s počtom nahlásených krádeží bicykla 18, a to ešte 10 z nich bolo vrátených pôvodnému majiteľovi.
Ako sa brániť krádeži bicykla
V prvom rade platí, že príležitosť robí zlodeja. Skúste minimalizovať tieto predpoklady, aby sa zlodej pokúsil ukradnúť váš bicykel. Pri kúpe nového bicykla a jeho vybavenia, nezabudnite na kvalitný zámok. Pri odkladaní bicykla na ulici, použite vždy bezpečnostný zámok, ktorým zafixujete bicykel o pevný bod (zábradlie, stojan na bicykel atď). Pokiaľ je to možné, tak bicykel umiestnite na miesto dobre viditeľné vám a okoliu. Ak si bicykel odkladáte do spoločných priestorov v dome, vyžadujte od susedov striktné dodržiavanie uzamkynania týchto priestorov. Sám si však aj v týchto priestoroch bicykel zabezpečte zámkom.
Na Slovensku sa už rozbehli projekty, ktoré sa snažia o zvýšenie bezpečnosti vašich bicyklov. Ide napríklad o kovový štítok s QR kódom nalepený na vašom bicykly, ktorý jasne určuje jeho pôvod. Takéto firmy zdieľajú svoje databázy s políciu, čo pôsobí aj preventívne, ale v konečnom dôsledku ide hlavne o objasnenie prípadov kradnutých bicyklov.
Dosť rozšítené sú už aj GPS lokátory pre bicykle. Takéto zariadenie po zakúpení vložíte do konštrukcie bicykla a v prípade potreby si ho môžte pomocou aplikácie na smatfóne lokalizovať. Nevýhodou lokátoru je hlavne potreba dobíjania batérie, resp. výdrže batérie v dobe, keď je bicykel ukradnutý, ale lokátor nie je v spojení so satelitom, čiže jeho lokácia je nemožná.
Najnovšie komentáre